Projekt "Namesto prižiga sveče posadite drevo"
Odpadne sveče so prevelik zalogaj za naše okolje
Letno v Sloveniji zaradi sveč nastane med 8 000 in 10 000 ton odpadkov. Z njimi bi lahko napolnili kar 163 olimpijskih bazenov. Kot je še navedeno v prispevku "Odpadne sveče so prevelik zalogaj za naše okolje" (VIR 3), je večina sveč iz poli-vinil klorida (PVC), niso reciklabilne, v letu 2016 pa jih je bilo recikliranih le 36 %. Ena tona sveč, ki je ne recikliramo, obremeni okolje s 330 kilogrami plastike, z 10 kilogrami kovin in 160 kilogrami nečistoč (VIR 4). V Sloveniji je (žal) tudi tradicija, da so grobovi do zadnjega kotička napolnjeni s svečami. "Prižgite svečo manj!" To je poziv, ki ga zadnja leta že tradicionalno slišimo pred dnevom mrtvih (VIR 5).

Odpadne nagrobne sveče pri nas predstavljajo tri odstotke vseh komunalnih odpadkov, zato država tik pred dnevom mrtvih spet poziva, da se ob obisku grobov odrečete tisočem novih plastičnih sveč, ker situacije z odpadnimi svečami ne obvladuje že leta. Na odpadih gnije na stotine starih sveč, ki jih je nemogoče reciklirati, zato tudi ni poslovnega interesa za njihov odvoz. (VIR SIOL.net)
Sveče so velika obremenitev za okolje, pozivi Ministrstva za okolje
Država tik pred dnevom mrtvih poziva državljane, da se ob obisku grobov odrečete tisočem novih plastičnih sveč, ker situacije z odpadnimi svečami ne obvladuje že leta. Na odpadih gnije na stotine starih sveč, ki jih je nemogoče reciklirati, zato tudi ni poslovnega interesa za njihov odvoz (VIR 4). Nagrobne sveče predstavljajo tako velik problem, da je država leta 2019 sprejela celo Interventni zakon za ureditev tega področja in na podlagi tega zakona je država v slabem letu uredila odvoz in slabih 5.600 ton nakopičene odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih sveč (VIR 7).
Ob spoštovanju tradicije prižiganja sveč na grobovih svojcev in prijateljev pomisliti tudi na posledice, ki jih veliko število prižganih in kasneje zavrženih nagrobnih sveč povzroča okolju. (VIR 6). Posledice zbiranja skladiščenja in obdelave sveč imajo škodljive vplive na okolje, predvsem emisije v zrak, vode, povzročanje hrupa, emisije izpušnih plinov pri transportu odpadnih nagrobnih sveč in nastajanje odpadkov (VIR 8).

PROJEKT "NAMESTO PRIŽIGA E-SVEČE POSADITE DREVO"Kako lahko namesto obremenjevanja in osnaževanja okolja s prižigom sveče in spominom na pokojno osebo, prispevamo ne le k neopbremenjevanju okolja ampak k čistejšemu okolju? Ravno temu je namenjen projekt "Namesto nakupa sveče posadite drevo". Vsi državljani lahko prižgejo brezplačno svečo, ki bo gorela 5 dni, lahko pa se odločijo še za ekološko noto in s prižigom enomesečne ali pet mesečne e-svečke sofinancirajo posaditev drevesa.
Bodite sodobni, bodite ekološki, bodite e(ko)-ozaveščeni
Po podatkih evropske okoljske agencije, eno odraslo drevo v enem letu absorbira okoli 22 kilogramov ogljikovega dioksida.
(Vir: https://www.eea.europa.eu/articles/forests-health-and-climate-change/key-facts/trees-help-tackle-climate-change). Spomin na pokojne tako predstavlja namesto obremenitve okolja s prižigom svečke, razbremenitev okolja s posaditvijo drevesa.
Cilj projekta je sofinancirati in posaditi 1000 novih dreves na območju Slovenije
v roku enega leta od zagona projekta, torej od 23.11.2021 do 22.11.2022.
Viri in povezave:
- VIR 1: Republika Slovenija, Spletna stran Ministrstva za okolje in prostor: Slovenci na leto prižgemo okrog 16 milijonov sveč, od tega dve tretjini ob 1. novembru
- VIR 2: Siol.net, Namesto številnih sveč na pogrebu skrinjica s sefom
- VIR 3: 24ur.com, Odpadne sveče so prevelik zalogaj za naše okolje
- VIR 4: Siol.net, Tona sveč, ki je ne recikliramo, obremeni okolje s 330 kilogrami plastike
- VIR 5: 24ur.com, Ljubljenim, ki so nas zapustili, se lahko poklonimo tudi s svečo manj
- VIR 6: Republika Slovenija, Spletna stran Ministrstva za okolje in prostor: Odpadne nagrobne sveče - Spoštljiv odnos do pokojnih se ne meri s številom sveč
- VIR 7: 24ur.com, Od sprejetja interventnega zakona odpeljanih 5600 ton odpadne embalaže
- VIR 8: 24ur.com, 'Spoštljiv odnos do pokojnih se ne meri s številom sveč'